Psihiatrična bolnišnica Ormož
in
Zbornica delovnih terapevtov Slovenije
organizirata izkustveno delavnico
Osnovne psihodramske tehnike in razumevanje osebnega razvoja v psihodrami, kot pomoč pri obravnavah delovne terapije
Datum: 30. september 2021, ob 8.30 uri
Lokacija: Psihiatrična bolnišnica Ormož,
sejna soba v mansardi bolnišnice (centralna stavba)
Komu je izobraževanje namenjeno?
Delovnim terapevtom in drugim strokovnim sodelavcem, ki se pri svojem delu na področju duševnega zdravja srečujejo z različnimi tehnikami in pristopi, med katerimi pridobljeno znanje na delavnici pripomore k širjenju strokovnih kompetenc in pristopov pri delu s pacienti.
Splošne informacije:
Psihodramska delavnica bo ponudila nekaj teoretičnih in praktičnih osnov, ki jih delovni terapevt nato lahko uporabi pri svojem delu z uporabniki v skupinah ali pri individualnem delu. Pridobljena znanja koristi za namen boljšega razumevanja (ne)motivacije posameznih uporabnikov pri izvedbi uporabniku pomembnih aktivnosti/okupacije. Videnje več pomenov neke aktivnosti s strani delovnega terapevta, kot tudi s stani samega uporabnika, v smislu konteksta, medosebnih odnosov in vlog – ponuja več prostora pri razvijanju uporabnikove somoiniciative, motivacije in smisla.
Psihodrama preko igre vlog razvija socialno-interakcijske in komunikacijske spretnosti, nove funkcionalnejše vloge, ki so nujne na različnih življenjskih področjih delovanja:
- Družina, prijatelji: socialna pripadnost,
- Delo: pridobivanje in zadržanje ter napredovanje v službi,
- Individualne aktivnosti
Posamezniki z težavami na področju duševnega zdravja ter njihove ovire pri uresničevanju smiselnega, aktivnega in samostojnega življenja dobijo tako širše in globlje razumevanje, kot tudi lažji dostop do osebne moči.
Program:
8.30 - 9.00 | Registracija udeležencev delavnice |
9.00 - 9.20 | Pozdrav in uvod v izobraževanje |
9.20 - 10.45 | 1. del: Predavanje (teorija), naslov: »Teorija vlog v razvoju osebnosti in nastanek patologij oz. težav« |
10.45 - 11.15 | Odmor |
11.15 - 13.30 | 2. del: Izkustvena delavnica (praksa): (so)odkrivanje vs. predpisovanje novih (bolj) zdravih/funkcionalnih vlog skozi igro vlog in osnovne psihodramske tehnike |
13.30 - 14.00 | Odmor |
14.00 - 15.00 | 3. del: vprašanja, refleksija |
Izvajalca delavnice:
- Jaka Sotlar
Seksolog, psihodramski psihoterapevt ECP
Jaka Sotlar je končal petletno edukacijo iz psihodrame v Zagrebu (ECP) in magisterij iz seksologije na Fakulteti Alcala de Henares v Madridu. Dodatno se je strokovno usposobil na Medicinski fakulteti v Ljubljani, oddelek Psihiatrija (dve leti študija sistemske psihoterapije) ter na posameznih strokovnih delavnicah iz različnih psihoterapevtskih smeri (Geštalt, jungovska analiza, telesno orientirana psihoterapija). Več let vodi delavnice iz psihodrame in seksologije v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem ter vodi kontinuirane psihoterapevtske skupine ter individualne in partnerske psihoterapije v Sloveniji.
- Ana Rokvić Pinterič
Umetnostna terapevtka, psihodramska psihoterapevtka ECP
Ana Rokvić Pinterič je končala petletno edukacijo iz psihodrame v Zagrebu (ECP) in magisterij Pomoč z umetnostjo na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Dodatno se je strokovno usposabljala na različnih področjih, kot so: gledališče zatiranih, Stanislavski sistem, energetska medicina. Več let vodi delavnice iz psihodrame ter kontinuirane individualne, partnerske in skupinske psihoterapije v Sloveniji. Vodila je več delavnic in izobraževanj na področju gledališča zatiranih, delavnic za mlade, za podjetja ter sociodramske delavnice.