Sekcija delovnih terapevtov v psihiatriji
Predstavniki sekcije:
- Mateja Kavčič - predsednica, PB Idrija (Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.)
- Matej Kraner, namestnik predsednice, UKC Maribor
- Dušanka Nahtigal, UKC Maribor
- Breda Dolničar, UPK Ljubljana
DELOVNA TERAPIJA NA PODROČJU DUŠEVNEGA ZDRAVJA – »NAŠEL SEM NAČIN IN POT IZ LABIRINTA«
Delovna terapija je usmerjena v izvajanje vsakodnevnih aktivnosti in vzdrževanje ravnovesja med področji človekovega delovanja kot so skrb zase, delo in učenje, prosti čas ter družbena vključenost. Vključenost in pripadnost socialnim skupinam, je za osebe z motnjo v duševnem zdravju, ključnega pomena za ohranjanje njenega duševnega zdravja. Delovni terapevt oblikuje potrebno podporno okolje, da oseba lahko ohranja zaposlitev in kvalitetno preživlja prosti čas. Z aktivnostmi, ki imajo smisel, vrednost in užitek, gradi notranjo moč, dostojanstvo osebe in obvladovanje stresnih situacij. Delovni terapevt strmi k čim večji samostojnosti posameznika kot celovite osebnosti, v tesni povezavi z okoljem v katerem živi.
SKUPNOSTNA PSIHIATRIČNA OBRAVNAVA
Skupnostna psihiatrična obravnava je program za dolgotrajno, nepretrgano in celovito obravnavo oseb s težavami v duševnem zdravju v njihovem domačem okolju. Usmerjena je v zagotavljanje najvišje možne stopnje samostojnosti, optimalnega funkcioniranja ter izboljšanja kakovosti življenja posameznika. Skupnostna obravnava oseb z duševnimi motnjami v njihovem domačem okolju dokazuje, da je omenjeni način dela učinkovit in zanesljiv. Potrebno je veliko potrpežljivosti, vztrajnosti in sodelovanja z različnimi strokovnjaki v skupnosti ter timskega sodelovanja znotraj skupnostne psihiatrične obravnave. Poglavitni namen je zmanjšanje hospitalizacij, vključevanje v socialno okolje in sprotno reševanje kriznih situacij.